Jak zarabia się w Polsce, wiemy wszyscy. Przystąpienie do Unii Europejskiej sprawiło, że wielu z naszych rodaków zdecydowało się szukać swojego miejsca za granicą. Pierwsza fala emigracji nastąpiła zaraz po tym, jak większość europejskich krajów zdecydowała się otworzyć swoje rynki pracy dla obywateli Rzeczypospolitej. Niedługo potem nastąpiła druga fala emigracji, którą wielu traktowało jako ostatnią. Rzeczywistość pokazuje jednak, że Polacy nadal emigrują, i co więcej – wciąż emigrować będą.
Najnowsze badania Work Service podają nową liczbę polskich emigrantów – 2.5 miliona osób. Warto zaznaczyć, że badania te nie obejmują pracowników zatrudnionych w szarej strefie. Wnioski nasuwają się same – Polska w żadnym wypadku nie jest już 40-milionowym krajem. Co więcej – liczba obywateli naszego kraju nieustannie maleje. Powodem jest przede wszystkim fakt, że przeciętnie zarabiające polskie małżeństwo zwyczajnie nie może sobie pozwolić na posiadanie dziecka. Kolejną sprawą jest fakt, że nasi rodacy coraz częściej decydują się na zmianę obywatelstwa, dzięki czemu łatwiej im jest załatwiać sprawy administracyjne w kraju, w którym żyją.
Według sondażu, aktualnie jedynie 17% Polaków nie rozważa wyjazdu za granicę. Wynika z tego jasno, że podjęcie zatrudnienia na terenie naszego kraju już dawno przestało być numerem jeden na liście oczekiwań. Najchętniej naturalnie emigrują ludzie młodzi, absolwenci studiów lub pracownicy posiadający wykształcenie techniczne.
Postanowiono również przeprowadzić ankietę wśród emigrantów. Zadano w niej jedno proste pytanie: „czy planujesz wrócić do Polski?”. Z odpowiedzi respondentów wynika, że jedynie 6% z nich rozważa taką możliwość, niemniej jednak – żadna z tych osób nie była w stanie podać ewentualnej daty powrotu, a najczęstszą odpowiedzą było stwierdzenie: „kiedy w Polsce będę mógł żyć godnie i uczciwie”.