Liczba osób wyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych w celu osiedlenia się tam lub podjęcia legalnej pracy jest znacznie mniejsza niż przed otworzeniem się rynków pracy dla polaków w Europie Zachodniej i Północnej. Imigranci z Polski chętniej wybierają Wielką Brytanię czy kraje skandynawskie niż skomplikowane procedury uzyskania wizy do Stanów Zjednoczonych. Wciąż jednak chętnych nie brakuje. A życie na innym kontynencie nie jest łatwe. Staje się tam z niczym i nie zawsze łatwo można sobie poradzić, zwłaszcza na początku. Dlatego warto wiedzieć jakie federalne programy świadczeń mogą pomóc przetrwać te pierwsze trudne miesiące aklimatyzacji.
Polacy, którzy przybyli do USA sami lub wraz z rodzinami, mogą liczyć na pomoc z różnych programów federalnych. I nie powinno być zaskoczeniem, kiedy wysokość przyznanych świadczeń będzie się różnić od innych,ponieważ do jej obliczania brane są pod uwagę różne zmienne, w tym m.in. długość pobytu, poziom dochodów czy status imigracyjny. Oto kilka z programów, z których może skorzystać imigrant.
Food stamps czyli program kartek żywnościowych, służy wsparciu rodzin imigranckich, które mają trudności w radzeniu sobie z utrzymaniem. Kartki można wymieniać na żywność w sklepach spożywczych. Żywność otrzymuje się za darmo. Niektóre sklepy mają swoje programu kartkowe, za które płaci fundusz stanowy. Więcej informacji na temat można uzyskać na stronie U.S. Food and Nutrition Service w aż 36 językach.
Częstym problemem, jaki występuje w środowisku imigracyjnym jest przemoc, w tym domowa. I właśnie dla ofiar takiej przemocy, dostępne są ośrodki pomocy ofiarom przemocy domowej, w tym dla kobiet, czy też kartki żywnościowe. Więcej informacji na ten temat można uzyskać ze strony internetowej U.S. Department of Health and Human Services.
W Stanach funkcjonuje także coś, co nazywa się Tymczasową pomocą dla rodzin potrzebujących (Temporart Assistance for Needy Families – TANF). Jest to rodzaj pomocy pomocy doraźnej, w znalezieniu pracy lub dające ją. Kwalifikują się do niej najbiedniejsze rodziny, w tym imigranckie. Oczywiście jest sito kryteriów, które wyłapie nieuczciwych, którzy chcą skorzystać z czego, co im się nie należy. Pieniądze są przydzielane każdemu stanowi według potrzeb. Programy więc mogą różnić się od siebie w każdym ze stanów. Oprócz tego niektóre stany mają swoje programy, o których wiedzieć powinna miejscowa pomoc społeczna.
Ciekawym sposobem pomocy jest One-Step Career Centers czyli ośrodki pomocy zawodowej. To tu można uzyskać informacje na temat kursów zawodowych, skorzystać z poradnictwa zawodowego, uzyskać informacje na temat aktualnej listy pracodawców poszukujących pracowników. Oczywiście informacje o tychże ośrodkach można znaleźć na ich stronie internetowej.