Była jak do tej pory jedyną Polką, która odniosła tak spektakularny sukces w Ameryce. Jej wizerunek był rozpoznawalny, a jej aktorskie umiejętności doceniane przez amerykańskie kino i fanów. Pola Negri ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd. Jak zaczął się ten amerykański sen i wielka kinowa kariera Polki?
Pola Negri to Apolonia Chalupec, która urodziła się 22 grudnia 1896 roku lub 3 stycznia 1897 roku. Data jej narodzin pozostaje do dziś sporna. Zmarła natomiast w San Antonio 1 sierpnia 1987 roku przeżywając 90 lat. Była wybitną aktorką teatralną i filmową i gwiazdą niemego kina. Negri pochodziła z Lipna, a jej ojciec był Słowakiem, a matka Polką. Kiedy aktorka była małym dzieckiem, ojciec został aresztowany i zesłany na Sybir. W 1902 roku przeprowadziła się wraz z matką do Warszawy. Widząc talent i miłość do aktorstwa, matka wspierała małą Polę posyłając ją na lekcje tańca i gry aktorskiej. Jej talent został dostrzeżony po debiucie w Teatrze Małym w Warszawie.
Podczas I wojny światowej zachorowała na gruźlicę, którą leczyła w sanatorium w Zakopanem. Po powrocie do zdrowia zadebiutowała w filmie „Niewolnica zmysłów” w 1914 roku. W tym czasie przyjęła także swój artystyczny pseudonim Pola Negri, na cześć włoskiej poetki, Ady Negri, której twórczość uwielbiała.
Jej pierwszym mężem był podporucznik Eugeniusz Dąmbski, które poznała podczas incydentu na stacji granicznej w Sosnowcu. Małżeństwo jednak nie przetrwało i w 1922 roku para się rozwiodła. Polę Negri niesłusznie podejrzewano także o współpracę z niemieckimi szpiegami, co wiązało się z jej stałą inwigilacją przez polską policję. W 1917 roku Negri wyjechała do Berlina, gdzie wystąpiła i Maxa Reinhardta. Przełomowym okazał się kontrakt z Ernstem Lubitschem. Film „Oczy mumii Ma” z 1918 roku okazał się wielkim sukcesem. W 1923 roku Negri przybyła do Hollywood i wystąpiła w filmach m.in. „Hiszpańska tancerka”, „Cesarzowa”, „Hotel Imperial”, „Miłość aktorki” oraz wielu innych. Zwłaszcza rola carycy Katarzyny w „Cesarzowej” została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków filmowych. Negri wciąż konkurowała z ciemnowłosą Glorią Swanson.
W Hollywood szybko stała się gwiazdą kina niemego i symbolem seksu. Przyczynić się do tego miały głośne romanse z Charlie Chaplinem i Rudolphem Valentino. Plotkowano także, że obdarzyła uczuciem swoją długoletnią przyjaciółkę, Margaret West. Jak się później okazało, filmy z dźwiękiem nie były jej mocną stroną.Miała bowiem silny akcent i niski głos, co było źle odczytywane jak na gwiazdę jej formatu. Wróciła więc do Niemiec, gdzie zagrała w kilku filmach. Goebbels zakazał jednak angażowania jej do filmów zarzucając jej żydowskie pochodzenie. Oczyszczona z zarzutów przez samego Hitlera, który był jej wielbicielem, zagrała jeszcze w kilku produkcjach.
Tuż przed wybuchem II wojny światowej wróciła do Stanów Zjednoczonych, gdzie wystąpiła jeszcze w kilku filmach. Jednak jej gwiazda już zgasła, a sama Negri popadła w zapomnienie. Żyła jednak w dostatku dzięki swojej firmie maklerskiej. W 1970 roku opublikowała książkę „Pamiętnik gwiazdy”. Zmarła mając 90 lat.