Paczka z Chicago

chicagoJeszcze w latach dziewięćdziesiątych paczka z zagranicy była wielkim wydarzeniem. Cieszyło wszystko – od innego znaczka pocztowego po kolorowe cukierki, sweterki czy zabawki. Paczka była namiastką innego, o wiele bardziej kolorowego, wolnego świata. Dzisiaj ma zupełnie inne znaczenie, bowiem po zagraniczne zabawki czy słodycze nie trzeba wcale jechać daleko. Nie trzeba nawet się ruszać z domu, ponieważ można sobie wszystko zamówić przez internet. Do tego podróżowanie stało się tak powszechne, że nie wzbudza żadnych emocji.
Polonia chicagowska jednak wciąż śle paczki do Polski, a czynność ta urosła niemalże do rytuału. Paczki wysyłane są regularnie. Dobra pakowane są do kartonu, który wypełniany jest do siedemdziesięciu funtów, zamykany i wysyłany. Nawyk wysyłania paczek zapewne pozostał z czasów PRL’u, choć za pewne cieszy odbiorców i dzisiaj. W Chicago funkcjonuje wiele firm przesyłkowych, które zajmują się transportem paczek z USA do Polski, ale najpopularniejsza nazywa się Polamer. LisbonaTo tu we środy seniorzy mogą wysłać paczki do 70 funtów wagi czyli jakieś trzydzieści jeden kilogramów i siedemdziesiąt pięć gramów. Tylko takie paczki są premiowane. Te, które mają dotrzeć szybciej, wysyłane są drogą lotniczą, natomiast te, które są tańsze i którym się nie spieszy, płyną przez ocean. Tym pierwszym sposobem podróż do odbiorcy zajmuje jakiś tydzień, natomiast droga morska trwa około sześciu tygodni. Środek transportu wpływa także na cenę usługi, o czym seniorzy z Chicago doskonale wiedzą.
Pomimo, że paczki z USA cieszą odbiorców, to często są dość kłopotliwe. Od kiedy w Polsce jest kapitalizm, a sklepy opływają w przeróżne towary, cukierki Krówki jednej z najpopularniejszych firm cukierniczych w Polsce, wysyłane z Chicago nie są niczym zaskakującym czy oczekiwanym. Rodzina w Polsce często prosi nadawców, by nie wysyłali aż tylu przedmiotów. Tymczasem, jak przyznają pracownice Polameru, w paczkach wysyłane są przeróżne rzeczy. Można tu znaleźć kije golfowe, ramy obrazów, reprodukcje obrazów, zabawki czy inne rzeczy. Kilkukrotnie podejmowano także próby wysłania surowego mięsa, co jest zabronione. ChicagoInformuje o tym, m.in. napis na ścianie biura przyjmującego paczki.
W Polsce z kolei chyba najbardziej czeka się na pieniądze, słodycze i ubrania. Wielką frajdę sprawiają także zabawki. Pozostałe rzeczy uznaje się za zbędne, bowiem samemu można je nabyć w sklepie. Natomiast wysyłanie paczek to prawdziwy rytuał. W domu seniorów stoi karton, do którego sukcesywnie wkładane są różne rzeczy. Kiedy waga kartonu osiągnie magiczne siedemdziesiąt funtów, robiona jest paczka i wysyłany jest do Polski. I tak w kółko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>