Lifestyle w USA

USArodeoChoć Polaków wciąż obowiązują wizy by wjechać na teren Stanów Zjednoczonych Ameryki, to tamtejszy lajfstajl czyli styl życia, pisany w spolszczonej formie, nie jest do końca Polakom obcy. Co prawda nie znamy wszystkich faktów oraz trendów panujących w amerykańskim społeczeństwie, ale nie jest tak źle z naszą wiedzą na temat USA.
Typowy Amerykanin ma w głowie i sercu pewne priorytety, które następnie kształtują jego życie, jego karierę oraz całokształt lajfstajlu. Jak wynika z wielokrotnie przeprowadzanych badań dotyczących hierarchii wartości, na pierwszym miejscu niezmiennie pojawia się małżeństwo oraz rodzina. Jednak nie oznacza to, że młodzi ludzie zawierają związki małżeńskie. USAPo prostu duży odsetek osób między 18 a 24 rokiem życia mieszka wciąż ze swoimi rodzicami. Choć wizerunek amerykańskiej rodziny zmienił się na przestrzeni wieków – rodziny są mniej liczne, mniej dzietne, nie ma wielopokoleniowości w domu. Coraz więcej jest rozwodów czy mieszkania bez ślubu. Wzrasta także liczba rodziców samotnie wychowujących dziecko. Wraz ze zmianą modelu rodziny, zmieniają się jej potrzeby. Coraz więcej dzieci idzie do przedszkola, coraz więcej osób chce korzystać z różnego rodzaju form opieki nad dziećmi, gdyż oni pracują.
Trendy w jedzeniu nie dotyczą wyłącznie tego, co jedzą Amerykanie, ale także gdzie i jak jedzą. I być może to stwierdzenie wyda się dziwne, ale przeważnie Amerykanie używają widelca do jedzenia. Wyjątkiem są fast foody, które je się za pomocą wyłącznie rąk. Jak pokazują badania, Amerykanie chętniej rezygnują ze sztućców w domu. W oficjalnej restauracji wciąż umieją się zachować odpowiednio. Niestety, ilość pracy, jaka jest na nich nakładana sprawia, że dzieci nie są już tak dobrze wychowane jak by się tego można było spodziewać.
USA-MerlinPodczas powitania zazwyczaj zarówno kobiety jak i mężczyźni podają sobie ręce. Używane są także zwroty grzecznościowe – Pan, Pani, Państwo. Co bardziej świadomi wymogów społecznych, uczą się tak zwanej small talk – małej, luźniej rozmowy. Do tego odwiedzanie swojej rodziny jest także wpisane w lajfstajl Amerykanów. Do tego ostatnimi laty niezwykle ważnym trendem jest uprawianie sportu – choćby szachów. Pozostawanie aktywnym sportowo jest niezwykle ważne. Na siłowni bowiem zawierane są nowe znajomości, dba się o siebie, o sylwetkę i o zdrowie. Moda na bycie fit wciąż zdobywa nowych wyznawców za oceanem. Amerykanie doczekali się nawet gwiazd fitnessu, które uczą i trenują innych, wydają płyty z programami do ćwiczeń, sygnowane ręczniki, bidony, koszulki. Przemysł sportowy prężnie się rozwija. Bycie fit jest niezwykle trendy w Stanach Zjednoczonych.

3 Odpowiedzi

  1. fanka Maj 15, 2017 / 5:33 pm

    USA <3

  2. gabi Maj 22, 2017 / 7:22 pm

    Mogli by znieść te wizy :(

  3. hehe Maj 29, 2017 / 9:51 pm

    nie widać po nich żeby byli fit :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>