„American Dream” – co to właściwie jest?

american-dream

Chyba każdy obywatel świata przynajmniej raz w swoim życiu usłyszał określenie „american dream”. Pierwsze skojarzenia naturalnie odsyłają nas do Stanów Zjednoczonych, które od dawien dawna traktowane są jako pewnego rodzaju mekka szeroko pojętego sukcesu. Na czym jednak ów american dream dokładnie polega i skąd właściwie wzięło się to określenie?
Otóż, sformułowanie „amerykańskie marzenie” czy też „amerykański sen” nie zostało wymyślone ot tak. Jest to powszechnie uznawany amerykański etos narodowy, który ściśle wiąże się z ideałami demokracji – wolnością, równością i braterstwem, którymi kierowano się budując Stany Zjednoczone Ameryki. Określenie „American dream” odnosi się więc przede wszystkim do amerykańskiego sposobu życia, amerykańskiego społeczeństwa oraz szeroko pojętej kultury. Etos ten jest również silnie zakorzeniony w Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych, według której „wszyscy ludzie stworzeni są równymi”.

deklaracja-niepodleglosci

Kopia Deklaracji Niepodleglosci Stanow Zjednoczonych

Określenie to z czasem zostało jednak wdrożone do języka codziennego. Obecnie, często słyszy się bowiem zdania w stylu „ten to spełnił swój amerykański sen”. Mówimy wówczas o osobie, która odniosła ogromny sukces finansowy (niekoniecznie w Stanach Zjednoczonych!), przez co w pewien sposób wspięła się po drabinie społecznej o kilka szczebli wyżej – dorobiła się majątku, ułożyła sobie życie, doznała spełnienia w życiu zawodowym i rodzinnym etc.
O tym, jak silną ideą jest amerykański sen, najlepiej świadczy jej ogromna popularność w szeroko pojętej kulturze (masowej). Odwołując się chociażby do amerykańskiej kinematografii, z łatwością możemy wskazać tytuły, które w pewien sposób propagują tę ideę. Są to między innymi: “Obywatel Kane”, „Once Upon A Time in America”, “Forrest Gump”, “It’s a Wonderful Life” czy “Goodfellas”.

forrest-gump

Forrest Gump

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>