Okiem Polonusa

polvisionWiadomości z prezenterem zza zwykłego biurka, przerywane reklamami przypominającymi telewizyjne reklamy z ubiegłego wieku, częste nieruchome plansze reklamowe. Przypominać to może trochę kanapowe telewizje lokale z początków lat 90-tych ubiegłego wieku. Jednak nie, taka telewizja działa dalej i ma się dobrze. Nie jest to kanał na Youtube, lecz telewizja z prawdziwego zdarzenia istniejąca od 1989 roku i nadająca do ponad miliona polskich odbiorców. Nie znajdziemy tej telewizji w naszej kablówce, ani na platformie cyfrowej, czy multipleksie.
Polvision jest prywatną telewizją założoną przez polonijnego biznesmena Waltera Kotabę i nadaje dla Polonii mieszkającej w Chicago i okolicach. To nic, że poziom techniczny publikowanych treści, choć przyzwoity, to bywa nierówny i przypomina niekiedy telewizję sprzed trzech dekad. Jednak istnienie tej telewizji w największej polskiej metropolii poza Polską, może powodować, że polonusi z Chicago mogą czuć się jak u siebie.
Telewizja oferuje głównie wiadomości, zwłaszcza w swoim flagowym programie Monitor. Przebieg programu jest niestandardowy, jak na polskie warunki. To naturalne, że koncentruje się na sprawach amerykańskich i lokalnych w Chicago.chicago_trump_tower Program dzieli się na kilka części, w tym czysto informacyjną, ale także zawierającą informacje kulturalne, sportowe, pogodę, rozmowę z gościem programu, a niekiedy gadająca głowa prezentuje porady prawne i podatkowe dla odbiorców. Ciekawostką jest to, że poszczególne części wydania tego serwisu informacyjnego przerywane są reklamami. Możemy wiec zapoznać się z ofertą Chicagowskich gabinetów dentystycznych prowadzonych przez Polaków, zapoznać się z usługami oferowanymi przez polskiego prawnika w Chicago i zdobyć do niego namiary. Możemy też obejrzeć reklamy w angielskiej wersji językowej. Nikt nie bawi się w ich tłumaczenie, czy dubbingowanie. W ten przede wszystkim sposób odczuwamy, że mamy do czynienia z telewizją polskojęzyczną, ale jednak amerykańską.
Poza flagowym Monitorem, telewizja oferuje także magazyn reporterski oraz talk showy w klimacie telewizji śniadaniowej oraz dość dziwny program dla dzieci. polish_princessProgram „Dzieci mówią” polega na tym, że dzieci prezentują swoje talenty, na przykład muzyczne, przed panem siedzącym za biurkiem i laptopem, który jednocześnie zadaje utalentowanym dzieciom różne, czasem podchwytliwe pytania.
Programy Polvision można obejrzeć na stronie internetowej tej telewizji, a fragmenty niektórych są dostępne w serwisie Youtube. Obejrzenie fragmentów programów tej telewizji może być swego rodzaju ciekawostką dla osoby mieszkającej w Polsce. Program jest tworzony przez Polonusów dla Polonusów i można spojrzeć ich oczami na ich świat, który choć podobny do naszego, opisywany naszym językiem, to jednak jest co nie co egzotyczny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>