Praca za granicą – uważaj na nieuczciwe agencje pracy!

szukanie-pracy

Jeżeli doszliśmy do wniosku, że w Polsce jednak nie da się odnieść sukcesu zawodowego (nazywamy sprawę bardzo eufemistycznie) to z pewnością jedyną możliwością staje się rozpoczęcie nowego życia poza granicami naszego kraju. Zaczynamy więc szukać pracy. W tym celu, naturalnie, włączamy Internet i zaczynamy przedzierać się przez tysiące ofert.
Szybko okazuje się jednak, że większość ofert pracy wystawiana jest przez różnego rodzaju agencje, które nieustannie szukają nowych pracowników dla swoich klientów. Rzecz, zdawałoby się, zupełnie normalna. Wobec tego, kontaktujemy się z daną agencją, wypełniamy odpowiednie formularze i cierpliwie czekamy na telefon od jednego z przedstawicieli. Jeżeli będziemy mieć szczęście – odezwą się do nas już po kilku dniach, oferując nam pracę praktycznie od zaraz. Co zatem należy zrobić jeszcze przed wyjazdem?
Przede wszystkim, powinniśmy w porę dokonywać gruntownego rozeznania na temat danej agencji pracy. Fora internetowe są pełne opinii na temat niemal wszystkich tego typu firm. Na samym początku jednak, powinniśmy sprawdzić, czy dana agencja figuruje w rejestrze agencji pracy danego kraju. Jeżeli nie – pod żadnym pozorem nie powinniśmy decydować się na taki wyjazd (szczegółowe powody można znaleźć na wyżej wspomnianych forach).

fora-internetowe

Fora internetowe sa swietnym zrodlem informacji o agencjach

Jeżeli dana agencja rzeczywiście figuruje w tym rejestrze, kolejną czynnością powinno być sprawdzenia, czy posiada ona stosowne certyfikaty. Ciężko w tym miejscu opisać wszystkie wymogi, które muszą być spełnione, ponieważ w dużej mierze zależy od konkretnego kraju, do którego się wybieramy. Jeżeli wszystko jest ok, możemy poprosić o nasz przyszły adres zamieszkania, ponieważ w dobie Google street view będziemy w stanie sprawdzić, czy nie wylądujemy w jednym ze słynnych obozów dla Polaków.

google-street-view

Google Street View

To tylko niektóre ze wskazówek, które powinniście wziąć pod uwagę. Jeżeli zależy Wam na zdobyciu większej ilości informacji, polecamy zapoznanie się z portalami polonijnymi, na których z pewnością znajdziemy więcej informacji, które pomogą nam uniknąć ewentualnych rozczarowań i nieprzyjemności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>