Rozpoczynając świadomą naukę języków obcych, dokonuje się wyboru jakiego języka chce się uczyć. To ważna decyzja, gdyż jej skutki będą towarzyszyć przed bardzo długi czas, jak nie do końca życia. Dlatego warto się dobrze zastanowić na tym, o ile ma się wybór. Niekwestionowanym królem języków obcych pod względem liczby uczących się i nauczających, jest język angielski. I nie ma się co dziwić. W dzisiejszych czasach bez znajomości, choćby podstawowej, tego języka obcego jest bardzo trudno. Jest on wymagany przy składaniu aplikacjo o pracę. Jest on także drzwiami do komunikowania się podczas zagranicznych podróży, choćby podczas urlopu. W końcu stał się także językiem współczesnego biznesu, bez znajomości którego ciężko jest znaleźć odpowiedniego partnera biznesowego oraz utrzymać współpracę. Choć w tym miejscu trzeba zaznaczyć, iż język angielski zawsze był językiem handlowców, w przeciwieństwie do języka francuskiego, który był językiem kultury i polityki. Obecnie język z Wysp Brytyjskich wyparł język znad Sekwany. Jest tak powszechny, że może uchodzić za język międzynarodowy. Słychać go w radiu (głównie w piosenkach), na ulicy (zapożyczenia, obcokrajowcy, reklamy) czy w telewizji (filmy, programy dokumentalne). Jest także niezwykle dostępny, co sprawia, że jest jeszcze bardziej popularny.
Oprócz popularności jakiegoś języka obcego na liczbę osób uczących się go może decydować także położenie geograficzne. W Polsce obserwuje się, że w regionach przygranicznych z Niemcami, język niemiecki jest prawie równie popularny co język angielski. Wynikać to może przede wszystkim z bliskości kraju niemieckojęzycznego oraz otwartych granic, dzięki układowi z Schengen. Możliwość szybkiego przemieszczania się i praktycznego wykorzystywania języka niemieckiego na pewno wpływa na chęć jego nauki. Jednak trochę inaczej sytuacja wygląda przy wschodniej granicy Polski. Tutaj także główną rolę odgrywa język angielski, jednak zgodnie z powyższymi założeniami, równie popularnym językiem powinien być rosyjski, ukraiński czy litewski. Tymczasem wcale tak nie jest. Języki te, choć wydawałoby się, że przydatne, nie są bardziej popularne od języka niemieckiego czy angielskiego. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być fakt, iż wschodni sąsiedzi Polski nie są atrakcyjnymi krajami pod względem zarobkowym. Poziom życia w tych państwach wcale nie różni się od poziomu życia w Polsce, a już na pewno nie jest wyższy. Dlatego nie są one postrzegane przez osoby uczące się języków obcych jako atrakcyjne.
Innymi czynnikami motywującymi do nauki danego języka jest ciekawość oraz chęć podróżowania. Warto uczyć się na przykład języka hiszpańskiego czy portugalskiego, gdyż w wielu krajach świata można się porozumieć właśnie w tych językach. Coraz większą popularnością cieszy się także język włoski, gdyż uznawany jest za prosty i dość śpiewny.
Warto uczyć się języków obcych, choćby był to język chiński czy japoński. Poznawanie kultury, stylu życia czy historii innego kraju i jego narodu otwiera drogę do poznania innych ludzi.