Legalna praca z wizą

wiza-praca-usaWielu osobom, które mają trudności w znalezieniu lub utrzymaniu zatrudnienia w kraju marzy się tak zwany amerykański sen. Stany Zjednoczone Ameryki są dla wielu antidotum na wszelkie bolączki związane z utrzymaniem rodziny, wyższymi zarobkami i standardem życia. Decydując się na pracę w Stanach należy zapoznać się z kilkoma bardzo ważnymi informacjami.
Otóż przede wszystkim udając się do konsulatu po wizę, należy przedstawić powód wyjazdu. Od tego bowiem zależy jaka wiza zostanie przydzielona. Przede wszystkim, głównym podziałem jest bycie turystą lub nie. Są zatem wizy emigracyjne i nieemigracyjne. W obu przypadkach występują liczne podkategorie uzależnione między innymi od wykształcenia czy doświadczenia zawodowego. Warunkiem do podjęcia zatrudnienia na terenie Stanów Zjednoczonych jest także pokrewieństwo z obywatelem USA lub rezydentem, a także ofertą stałego zatrudnienia.wiza-USA
Otrzymanie amerykańskiej wizy emigracyjnej jest uzależnione od tego, co się dzieje na amerykańskim rynku pracy, zwłaszcza w interesującej branży. W przypadku niewystarczającej liczby pracowników w USA w danej dziedzinie, pracodawca może wystąpić z wnioskiem o wyrażenie zgody na poszukiwanie pracowników za granicą. Taka zgoda, nazywana labour certification, jest bardzo pomocna przy staraniu się o pracę. Pozwala bowiem na zatrudnienie obcokrajowca w amerykańskiej firmie.
Polacy coraz częściej śledzą nie tylko polskie, ale i zagraniczne oferty pracy, w tym te zza oceanu. Ważne jest, aby mieć poszukiwane kwalifikacje i znać język angielski. Dobrze jest także mieć już kontakt z potencjalnym pracodawcą, gdyż oczekiwanie na wizę emigracyjną związaną z pracą zarobkową może trwać nawet kilka lat.
Oczywiście, jeśli się jest wysokiej klasy specjalistą, naukowcem, który ma podjąć zatrudnienie na jednej z amerykańskich uczelni, to oczekiwanie na wizę jest prawie żadne. Jednak tacy specjaliści zaliczani są do tak zwanej grupy pierwszej. Jest ich stosunkowo najmniej, a liczba limitowanych wiz także nie jest duża. Do drugiej grupy wizowej zaliczani są pracownicy z minimum pięcioletnim stażem, którzy także są profesjonalistami z wyższym wykształceniem, a także osoby szczególnie uzdolnione artystycznie lub naukowo.
wiza-praca-USA-nocTrzecia, najliczniejsza grupa wizowa to osoby z wykształceniem co najmniej licencjackim, wykwalifikowani z dwuletnim doświadczeniem zawodowym. To są także pracownicy, którzy mają kursy dokształcające w danej dziedzinie. Czwarta grupa jest najmniej popularna i dotyczy między innymi pracowników religijnych.
Piąta grupa preferencji dotyczy osób zgłaszających zamiar podjęcia działalności gospodarczej w USA poprzez inwestycje we wskazanych branżach gospodarki czy też ogólnie. O taką wizę mogą się starać osoby, które nie tylko potwierdzą zamiar zainwestowania, ale także osobiste zaangażowanie i udział w danym przedsięwzięciu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>