Do USA bez wizy?

chlopak-lublinOd lat Polacy marzą, by podróżować do Stanów Zjednoczonych bez konieczności zdobywania wizy. Z resztą sam proces starania się o nią wielu Polaków określa mianem poniżającego, żenującego oraz zabierającego bardzo dużo czasu, zwłaszcza stanie w kolejce. I gdyby zapytać się kolejkowicza, czy warto, ten na pewno odpowiedziałby, że nie. Jednak każdy kij ma dwa końce. Liczba osób, którym odmawia się przyznania przepustki do amerykańskiego świata zmalała i wynosi zaledwie 5,37 procent wszystkich starających się o wizy.
Spadek liczby odmownych decyzji jest coraz niższy, co cieszy. Jest to o tyle ważne, że właśnie ten procent jest jednym z najtrudniejszych kryteriów wymaganych do spełnienia by wejść do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego. Trzeba o tym pamiętać, bo często politycy, czy to polscy, czy to amerykańscy, w okresie kampanii wyborczych chętnie rzucają hasła i obietnice związane z ruchem bezwizowym. dzieckoTymczasem, choćby cały amerykański Kongres był za zniesieniem wiz, to bez spełnienia szeregu kryteriów, nie będzie to możliwe.
Wymagany poziom procentowy odmowy przyznania wizy wynosi 3 procent, zatem Polska zbliżyła się już do niego.
O tym, co należy spełniać, jakie kryteria oraz szczegółowe zasady przyjmowania krajów do programu ruchu bezwizowego, ujęte są w ustawach amerykańskich Immigration and Nationality Act, Border Security Act, Enhanced Border Security and Visa Entry Reform Act. Jeśli kraj kandydujący spełni wszystkie wymogi, awansuje do grupy krajów „roadmap”. Całą procedurę zaczyna Departament Bezpieczeństwa Krajowego Stanów Zjednoczonych. To oni oceniają kandydaturę. Niestety, nie ma określonego harmonogramu postępowania, dlatego gdy gospodarce amerykańskiej zależy na pracownikach z danego kraju, procedury mogą iść dość szybko. To już może być zależne od polityków.
Jak pokazują statystyki, Polacy wciąż chętnie wybierają się za ocean. Liczba osób starających się o wizę także nie maleje. Kuszą rodaków okazje cenowe dla biletów do USA. Kiedy upoluje się dobrą promocję, można lecieć nawet za mniej niż tysiąc złotych w obie strony. euro-milionZ dany przedstawionych przez amerykańska ambasadę w Polsce wynika, iż ponad dwieście siedemnaście tysięcy Polaków wyjechało w zeszłym roku do Stanów z wizą nieimigracyjną. Natomiast wiz turystycznych wydano ponad sto tysięcy. Mało tego. Jak pokazują dane z Biura Spraw Konsularnych przy Departamencie stanu USA wynika, że tylko w maju 2017 roku w Polsce wydano 4700 dziesięcioletnich wiz turystycznych.
Tymczasem sieć jest pełna rozgoryczonych Polaków, którym nie przyznano wizy. Ich opowieści mogą zniechęcić do podejmowania starań o nią. Niepotrzebnie. Jeśli spełnia się kryteria, to z otrzymaniem wizy nie powinno być dużego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>