Czy nauka języków obcych przejdzie do lamusa?

krzesla-dwaBariera językowa jest najczęściej wymienianą przeszkodą w poznawaniu nowych ludzi, w podróżowaniu czy w zmienianiu miejsca zamieszkania na to za granicą kraju. Nieznajomość języków obcych to także spory problem na rynku pracy, jeśli chciałoby się pracować w międzynarodowym środowisku. W zwiedzaniu obcych krajów także bardzo przydaje się znajomość obcego języka, ponieważ poprawia to komfort zwiedzania. I właśnie dla tych, którzy nie chcą, nie mogą lub już nie są w stanie nauczyć się nowego języka obcego, przychodzi z pomocą nowy wynalazek, słuchawki marki Bargi, które posiadają funkcję symultanicznego tłumaczenia.
Taki wynalazek otwiera zupełnie nowe możliwości. Oto podróżowanie po całym świecie nie będzie już takie trudne i skomplikowane. Zaprogramowanie wybranego języka, w którym mówią „tubylcy”, pozwoli na w miarę swobodne dogadanie się na przykład w sprawie noclegu czy dobrej restauracji. Trudno bowiem, żeby każdy znał czterdzieści języków. Dlatego tak ważna jest zaawansowana technologia, która pomoże w komunikacji. Słuchawki Bargi mają właśnie taką funkcję, że tłumaczą w czasie rzeczywistym, co jest niezwykle przydatne. sluchawkiNiestety, aby móc skorzystać z takiego rozwiązania konieczne jest zainstalowanie aplikacji iTranslate Pro, która w chwili obecnej dostępna jest wyłącznie na iPhona.
„Magiczne” słuchawki wraz z aktualną aplikacją dają dwie możliwości porozumiewania się. Pierwsza to taka, że tłumaczony tekst wyświetla się na ekranie telefonu, a osoba ze słuchawkami słyszy go w uszach. Kiedy chce odpowiedzieć, to przetłumaczona wypowiedź pokazuje się właśnie na ekranie telefonu. Musi ją więc odczytać rozmówca. Druga opcja jest o wiele ciekawsza. Pozwala ona bowiem na swobodną konwersację osób, które posiadają już słuchawki Bargi i mają aktywną aplikację iTranslate Pro. Wówczas mogą ze sobą rozmawiać swobodnie, bez konieczności czytania czegokolwiek na ekranie telefonu. Urządzenia bowiem tłumaczą na bieżąco to, co jest mówione. Na razie aplikacja obsługuje czterdzieści języków, choć jej twórcy na pewno nie spoczną na laurach, a jej zakres będzie się poszerzać.
rozmowaNa razie słuchawki nie są dostępne w Polsce, jednak trzeba mieć nadzieję, że już niedługo to się zmieni. Ich niewątpliwie pozytywny wpływ na możliwości komunikacyjne osób nie znających języków obcych niesie także pewne zagrożenia. Jak sobie można wyobrazić naukę języków obcych w polskich szkołach czy na uniwersytetach? Czy lekcje angielskiego czy hiszpańskiego przejdą do historii? Wydaje się to jednak niemożliwe. Należy pamiętać, że nauka języka obcego to nie tylko gramatyka, słówka, ortografia. To także poznawanie kultury danego kraju, geografii, literatury, historii. Tego jak na razie symultaniczne tłumacze nie zastąpią. Nikt bowiem nie podpowiada przez ucho, jak należy zachować się w danym kraju czy sytuacji. Co wypada, a czego nie. Zatem jak na razie nauka języków obcych pozostanie niezmiennie wpisana w programy edukacyjne w polskich szkołach i na uczelniach wyższych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>