Drugi „pierwszy język” w Europie

londynTo, że należy uczyć się języków obcych nie powinno podlegać jakimkolwiek wątpliwościom. Możliwość swobodnego komunikowania się w świecie, gdzie granice zacierają się coraz bardziej, gdzie można podróżować w zasadzie bez większych przeszkód, jest jednym z podstawowych elementów. Bez komunikacji bardzo ciężko jest się odnaleźć w nowym środowisku, w nowym towarzystwie. Jeśli jest się rodowitym mieszkańcem kraju, którego język staje się coraz bardziej popularny i niezbędny, tak jak język angielski, to można ulec pokusie nieuczenia się innych języków obcych. Jednak należy pamiętać, że nie w każdym kraju można się porozumieć w języku angielskim, gdyż na przykład Francuzi uważają, że cały świat powinien znać francuski.
Dlatego należy uczyć się języków obcych, bez względu na to w jakim kraju się urodziło czy wychowało. Co ciekawe, mapa języków obcych, które są drugimi językami w danym kraju nie pokrywa się z sąsiedztwem.ludzie Jak wynika z badania przeprowadzonego niedawno, które dotyczyło drugiego języka obcego, w Europie królują języki indoeuropejskie. Co ciekawe w Rosji jest to grupa językowa turkijska, a na Słowacji jest to grupa języków uralskich. Badanie jednak nie miało za zadanie pokazać, którego języka się najczęściej naucza w Europie, ale który język jest ważny dla danego społeczeństwa, zaraz po obowiązującym w danym państwie.
Nie powinno nikogo dziwić, że w Wielkiej Brytanii drugim językiem jest język polski. Jest to wynikiem sporej liczby Polaków zamieszkujących na stałe lub tymczasowo brytyjskie wyspy. W Polsce język angielski jest wskazywany jako drugi najważniejszy język. To właśnie angielski słychać na polskich ulicach najczęściej. Co ciekawe mapa drugich „pierwszych języków” pokazuje historię danego terenu. I tak, w Wielkiej Brytanii króluje język polski, ale już w na przykład na Białorusi jest to język białoruski. W tym kraju bowiem powszechnie używa się języka rosyjskiego.
berlinFrancja, Włochy, Grecja czy Węgry również wskazują na język angielski jako drugi język obcy. Podobnie sytuacja wygląda w krajach skandynawskich. W Niemczech i w Austrii drugim językiem obcym jest język turecki, co oczywiście wiąże się z ogromną liczbą Turków zamieszkujących oba kraje. W Słowacji natomiast króluje język węgierski, który wyparł język czeski. Przypomina to o sporej mniejszości węgierskiej zamieszkującej państwo słowackie.
Choć wydawać by się mogło, że w Irlandii także powinien królować język polski, to jest inaczej. Tutaj wskazuje się na język gaelicki, czyli irlandzki, którym posługuje się około 70 – 80 tysięcy mieszkańców Irlandii. W Portugalii zaś ciekawym okazał się być język mirandyjski, który jest obecny w północno-wschodniej Portugalii. Jest to romański dialekt charakterystyczny dla mieszkańców okolic miasta Miranda do Douro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>