Moda na języki obce

komunikacjaJęzyk obcy w Polsce to norma, z którą zapoznają się dzieci od najmłodszych lat, ba, nawet miesięcy życia. Już pierwsze zabawki niemowlęce mają programy dwujęzyczne. Można bawić się i uczyć jednocześnie. A im dziecko starsze, tym język obcy coraz bardziej „atakuje” jego chłonny mózg. Najwięcej zabawek jest z językiem polskim i angielskim. I to właśnie ten język jest w Polsce wciąż najbardziej popularny. Jednak podobnie jak w różnych dziedzinach życia, i tu wdziera się moda. Moda na język obcy.
Język angielski jest już niemalże drugim językiem w Polsce, ale oprócz tego są także inne. I w zależności od mody, od kierunku migracji młodych Polaków, dany język wchodzi do łask edukacyjnych i jest na niego zapotrzebowanie. Oczywiście nie tyczy się to języka niemieckiego, który czasem jest w odwrocie, ale zawsze jest numerem dwa w polskich szkołach i uczelniach. WlochyTaki stan rzeczy może być spowodowany długością polsko-niemieckiej granicy oraz wspólną historią obu narodów – nie tylko związaną z wybuchem II wojny światowej, ale przede wszystkim z liczną mniejszością narodową zamieszkującą niegdyś Polskę. Z resztą do dziś na Mazurach czy na Śląsku Niemcy są częstymi gośćmi, a polskie firmy dużo eksportują i importują zza zachodniej granicy. Na wschodzie kraju dużą rolę odgrywa język rosyjski z przyczyn podobnych co na zachodzie język niemiecki – bliskość granicy z Federacją Rosyjską oraz z krajami byłego bloku ZSRR. Jednak w każdym regionie Polski przychodzą różne mody na języki obce. Na przykład niedawno w województwach północnych zaobserwowany wzmożone zainteresowanie językami skandynawskimi. Mowa o języku norweskim i szwedzkim.
W Olsztynie na przykład szkoły językowe zaproponowały swoim uczniom oraz potencjalnym klientom właśnie naukę tych języków obcych. Taki ruch wymusił rynek pracy, który oferuje mnóstwo ofert pracy dorywczej w krajach skandynawskich. Tam oczywiście język angielski jest dość powszechny. Jednak na większy zarobek oraz lepszą pracę mogą liczyć ci, którzy umieją się porozumieć w narodowym języku w kraju, w którym chcą pracować. Z resztą lepiej wiedzieć, czy nie jest się oszukiwanym, okłamywanym, wykorzystywanym. A może pozna się miłość swego życia? szwecjaW każdym razie język kraju, w którym się przebywa warto znać, choćby jego podstawy.
Obok języków skandynawskich dużą popularnością cieszą się języki hiszpański i włoski. Raczej nie wynika to z zainteresowania pracą w tych krajach, a bardziej fascynacją kulturą, klimatem i chęcią spędzania tam wakacji. Język hiszpański uchodzi za dość prosty, natomiast włoski jest dość śpiewny, a pokolenie bajek puszczanych na kanale Polonia 1, które były po włosku, gdzieś ma zakodowane wyrażenia włoskie. Taka podróż nostalgiczna.
Choć moda przychodzi i odchodzi, co pokazuje np. popularność języka esperanto, to warto uczyć się języków obcych, bo nigdy nie wiadomo, który się akurat przyda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>