Tata Boga

jakartaNie, nie będziemy teraz opowiadać religijnych herezji. Opowiemy o języku, który oficjalnie został stworzony niecałe 100 lat temu, bo w 1928 roku. W roku 1949 ten język stał się językiem urzędowym potężnego kraju. Obecnie posługuje się nim ponad 197 milionów osób, choć dla większości z nich jest on językiem wyuczonym.
W kraju tym daniem, którym ludzie się zajadają jest pempek. Nie, nie jest to ludzki pępek. Podobno jacyś ludożercy mieszkają w kraju sąsiednim. „Pempek”, czyli kluseczki rybne. „Tata boga” w tym języku oznacza po prostu sztukę kulinarną.
Kraj ten zaliczany jest do azjatyckich tygrysów. Jest członkiem grupy G20. Jego stolica ma prawie tyle mieszkańców co cała Polska. Ten kraj to Indonezja. Będziemy mówić o języku indonezyjskim.pempek
Najpierw jednak zastanówmy się, czy warto. Indonezja to potężny wyspiarski kraj. Nie jest to kraj, z którym Polska ma mocno ożywione relacje gospodarcze, choćby z uwagi na odległość jaka nas dzieli. Ale jest to jednak azjatycki tygrys, jedna z 20 największych gospodarek świata. Społeczeństwo Indonezji jest mocno zróżnicowane pod względem kulturowym, etnicznym i jeśli chodzi o poziom życia. Jednakże jest to też społeczeństwo wiekowo młode, pełną gębą korzystające ze zdobyczy technicznych XXI wieku. Ciekawostką jest, że Indonezja jest czwartym krajem pod względem liczby użytkowników Facebooka. Jest to także kraj żyjący z turystyki. Któż nie słyszał choćby o wyspie Bali. Stolica tego kraju Dżakarta jest jedną z największych metropolii świata, a swym wyglądem nie ustępuje chińskim, czy amerykańskim metropoliom. Może więc warto być tam polskim pionierem, a znajomość języka indonezyjskiego prawdopodobnie ułatwi otwarcie wielu drzwi.
Warto spróbować, gdyż język indonezyjski jest jednym z najłatwiejszych do nauki języków świata. Jest to dialekt języka malajskiego z licznymi zapożyczeniami z innych języków, głównie z języka niderlandzkiego. Zapisywany jest alfabetem łacińskim. Nie ma w tym języku żadnych koniugacji, deklinacji, odmieniania przez cokolwiek. Nie ma też żadnych czasów. Nie ma liczby pojedynczej, mnogiej. baliWystarczy uczyć się słów w podstawowej formie. Jeśli chcemy opowiadać o przeszłości w zdanie wplatamy w odpowiednim miejscy słowo oznaczające przeszłość, „wczoraj”, czyli „kemarin”, a jeśli chcemy opowiadać o przyszłości, w zdanie wplatamy słowo oznaczające przyszłość, „jutro”, czyli „besok”. Liczba mnoga tworzona jest przez podwojenie danego rzeczownika lub, jeśli chcemy precyzyjnie określić ilość, poprzez dodanie liczebnika. Na przykład, jedno kadzidło to „dupa”, wiele kadzideł, to „dupa dupa”, trzy kadzidła to „tiga dupa”.
Nauka języka indonezyjskiego jest możliwa w Polsce, są liczne ogłoszenia nauczycieli tego języka w internecie. Jest też możliwość studiów na kierunku filologia indonezyjsko-malajska w Instytucie Językoznawstwa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>