Nauka języka obcego u dzieci

dzieci-naukaChyba każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Chce mu dać wszystko, co tylko może, co sam otrzymał lub czego mu brakowało. Opieka, możliwość nauki, zabawy to niezwykle ważne elementy, których w procesie wychowywania nie może zabraknąć. Jednak w dzisiejszym świecie, w obecnych czasach, przy tak dużym postępie technologicznym oraz możliwościach komunikowania się, wyjazdów, poznawania świata i ludzi, dziecko musi uczyć się języków obcych choćby po to, by umieć się odnaleźć w późniejszym świecie. I właśnie w tym momencie wielu rodziców zaczyna zadawać sobie pytanie: w którym momencie życia dziecka należy rozpocząć naukę języka obcego. Ile lat powinno mieć dziecko, by efektywnie i szybko nauczyć się nowego języka?
Jak przekonują specjaliści, każde dziecko jest w stanie nauczyć się języka obcego i to dowolnego. Jeśli bez problemu może opanować swój język ojczysty, to dlaczego nie mogłoby nauczyć się innego? Oczywiście dzieci różnią się między sobą wyczuciem językowym, pamięcią czy słuchem. Jednak w rezultacie, każde przyswoi obce zwroty czy słówka. A pamięć można przecież ćwiczyć. dzieci-w-japoniiSpecjaliści wskazują, że już trzymiesięczne dzieci można rozpocząć uczenia języka obcego. Oczywiście nie będzie to taka nauka jak u dorosłych czy nawet u dzieci, lecz już słuchanie i zapoznawanie się z różnymi stwierdzeniami może być w przyszłości bardzo pomocne. Im później rozpoczyna się naukę języka obcego, tym trudniej jest się wyzbyć ojczystych naleciałości, akcentu.
Specjaliści wskazują także, że najwięcej może się dziecko nauczyć do szóstego, siódmego roku życia. Później mózg zaczyna już trudniej przyswajać nowości językowe, choć wciąż równie szybko. W nauce dzieci pomocne są różnego rodzaju pomoce dydaktyczne – od piłek, kartek, flamastrów zaczynając po książki, płyty czy aplikacje kończąc. Im większy wachlarz możliwości, tym lepiej. Malutkie dzieci uczą się poprzez zabawę, poznawanie świata, zatem dla takich brzdąców dostosowane są zabawki pomagające poznać faktury, kształty. dzieciDzieci turlają piłeczki, wąchają zapachy, słuchają dźwięków. Ważne jest także aktywne uczestniczenie w zabawach i nauce rodziców. Aby dziecko szybko nauczyło się obcego języka, musi być z nim „za pan brat”.
Nauka języka obcego w przypadku dzieci jest naturalnym elementem poznawania świata. Dziecko na wrodzoną potrzebę nauki, zatem łatwo jest skierować ją na odpowiednie tory. Oczywiście rodzice muszą się wykazać dużą cierpliwością oraz swego rodzaju taktem. Dziecko bowiem może nie od razu zacząć swobodnie mówić w języku obcym, na przykład w angielskim. Jeśli jednak rodzice okażą dużą cierpliwość, zrozumienie i dadzą dziecku swobodę, szybko zauważą, że ich pociecha osiąga postępy w nauce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>