Legitymacja dla ucznia

szkołaDzieci i młodzież ucząca się w szkołach polonijnych mają prawo do otrzymania legitymacji szkolnej, która będzie uprawniać do zniżek na transport publiczny, na wstęp do muzeów czy kin. Legitymacja działa bowiem na terenie Polski na takich samych zasadach jak polska legitymacja uczniowska.
Możliwość wyrobienia sobie legitymacji przez uczniów czy nauczycieli uczęszczających do szkół polonijnych została wprowadzona zmianami w prawie przez Sejm w grudniu 2016 roku na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Legitymacja uprawnia do takich samych zniżek na terenie Rzeczypospolitej Polski co legitymacje uczniów uczęszczających do polskich szkół na terenie kraju. Na takiej samej zasadzie ma działać legitymacja dla polonijnych nauczycieli.szkola
Jak otrzymać taką legitymację? O jej wydanie można się zwrócić do konsulatu, właściwego ze względu na siedzibę szkoły. W przeważającej liczbie przypadków to rodzice składają prosty wniosek o wydanie takiego dokumentu. Wniosek można składać także w szkole, w której uczy się dziecko. Szkoły natomiast będą współpracować z konsulatami. Otrzymanie takiej legitymacji jest możliwe od 21 kwietnia 2017 roku. Uczniowie mogą więc wyrobić sobie taką legitymację i śmiało przyjeżdżać do Polski, gdzie będą mogli korzystać z tych samych przywilejów co uczący się w kraju rówieśnicy.
Jaka szkoła ma uprawnienia do przyjmowania wniosków o wydanie legitymacji uczniowskiej? Do typów szkół należą przede wszystkim te prowadzone przez organizacje społeczne zarejestrowane w bazie danych Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, w systemach oświaty innych państw, a także w sekcji polskich funkcjonujących systemach oświaty innych państw, a także szkół europejskich.
Legitymacja przysługuje osobom, które nie ukończyły osiemnastego roku życia w okresie pobierania nauki w zakresie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej lub innych przedmiotów nauczanych w języku polskim. Przy czym nie jest obowiązkowa nauka wszystkich przedmiotów na raz.
dzieciPrzywileje wynikające z posiadania legitymacji będą obowiązywały wyłącznie na terenie Polski, a należą do nich prawo do zakupu biletów ulgowych, w tym do – 37 % przy zakupie biletów na przejazd środkami transportu publicznego zbiorowego w pociągach osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie biletów jednorazowych. Uczeń będzie miał prawo do otrzymania zniżki w wysokości 49 % przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych i pospiesznych oraz środkami publicznymi transportu autobusowego w komunikacji zwykłej i pospiesznej, na podstawie imiennych biletów miesięcznych. Do tego osoba legitymująca się takim dokumentem otrzyma zniżkę do muzeów, parków narodowych.
Nauczyciele, którzy wyrobią sobie legitymację nauczyciela będą mogli skorzystać z 33-procentowego upustu na np. bilety kolejowe, autobusowe, muzeów czy parków narodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>