Polskie Hollywood

hollywoodMogłoby się wydawać, że Stany Zjednoczone są od Polski tak bardzo daleko. Dzieli je przecież nie tylko olbrzymi ocean, ale i wiele tysięcy kilometrów. Tymczasem można śmiało powiedzieć, że mamy tam swoich ludzi, ponieważ bardzo wielu Polaków mieszka w Kraju za wielką wodą. Mało tego, w Hollywood, sercu światowego filmu, mieszkają i pracują gwiazdy wielkiego formatu, które mogą pochwalić się polskimi korzeniami. Oto kilka gorących nazwisk gwiazd amerykańskiego i światowego kina, które mają korzenie polskie.
Jest piękną młodą aktorką, która na ekranach pojawiła się już w swoim dzieciństwie. Natalie Portman jest znakomitą aktorką młodego pokolenia, której korzenie rodzinne sięgają Polski. Oto jej ojciec, Avner Hershlag, jest ginekologiem specjalizującym się w leczeniu niepłodności. Jej matka, Shelley Stevens, pochodzi z Cincinnati w Ohio i jest amatorką malarką. Ojciec jest potomkiem polskich emigrantów pochodzenia żydowskiego, matka emigrantów z Austrii i Rosji, również pochodzenia żydowskiego. natalie-portmanDziadek Natalie od strony ojca był Polakiem żydowskiego wyznania. Aktorka zna język angielski, francuski, hebrajski, jednak języka polskiego nie zdołała opanować.
Inną hollywoodzką sławą o polskich korzeniach jest Gwyneth Paltrow. Aktorka znana m.in. z filmów o Iron Manie także jest z naszym krajem związana poprzez przodków. Jej pradziad nazywał sięPaltrowicz i był rabinem z Krakowa. Jeśli aktorka bierze swoje pochodzenie jak najwyższą świętość, to może to wyjasni zakup mebli poznańskiej firmy do swojego apartamentu.
Także Adrien Brody, choć urodzony w nowojorskim Brooklynie, ma w swoim drzewie genealogicznym, akcent polski. Jego ojciec był synem popularnej węgierskiej fotograf, Sylvii Plachy oraz nauczyciela historii Eliota Brody’ego, którego korzenie są polsko-żydowskie. Jego pradziadek był Polakiem, który wyemigrował do USA przed II wojną światową. Krewni, którzy zostali w Polsce, zginęli w Oświęcimiu.
Ciekawą historię związaną z polskimi przodkami prezentuje amerykańska aktorka, Leelee Sobieski, która przyznaje się do bycia spokrewnioną z królem Polski, Janem III Sobieskim. scarlet-johansonLeelee nazywa polskiego króla swoim prapraprapraprapra-wujkiem.
Słynna lekarka z dzikiego zachodu, serialowa dr. Quinn, czyli Jane Seymour, także ma polskie korzenie. Jej przodkowie od strony ojca, Johna Frankenberga, byli Polakami.
Także młodziutka aktorka znana z roli Alicji w Krainie Czarów, Mia Wasikowska ma na imię Marzena i pochodzi z Polski. Mia urodziła się w Australii, a mając 8 lat przybyła do Polski, do Szczecina wraz z rodziną. Mia nie umie mówić po polsku, choć deklaruje, ze niemal wszystko rozumie.
Kolejną sławą jest Scarlett Johansson, której matka jest Polką. Jej dziadkowie również byli Polakami żydowskiego wyznania, którzy uciekli przed wojną do USA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>