Trudne relacje z USA

bialy-domOd czasu zmian ustrojowych w Polsce po 1989 roku relacje ze Stanami Zjednoczonymi nie były tak napięte jak są w chwili obecnej. Wszystko wynikło z nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, którą przedłożył Rząd Polski w lutym bieżącego roku. Nowelizacja przy wielkim sprzeciwie Stanów Zjednoczonych oraz Izraela weszła w życie, a dyplomacja polska wciąż stara się wyjaśnić, iż nowelizacja nie niesie za sobą fałszowania historii oraz próby jej wybielenia, lecz ochrony prawnej polskiego narodu.
Konsekwencje nowelizacji ustawy oraz pogarszających się stosunków ze Stanami Zjednoczonymi wywołują spore zamieszanie na arenie międzynarodowej. Jak nie trudno było się domyśleć, wtórować mocarstwu zza oceanu zaczęła także Ukraina, która obawia się o fałszowanie zachowania Polaków podczas II wojny światowej na jej obecnych terenach. Ostro zaprotestowała także Francja.waszyngton
Tymczasem zza oceanu doszedł do Polski apel większości Senatorów Kongresu Amerykańskiego, w którym nawołuje się rząd polski do uregulowania sprawy reprywatyzacji majątku zabranego Żydom podczas II wojny światowej. Premier Mateusz Morawiecki stał się adresatem apelu amerykańskich polityków do respektowania prawa polskich Żydów oraz ich potomków prawa do odzyskania utraconych, czytaj zagrabionych, nieruchomości podczas II wojny światowej. Aż 59 senatorów podpisało się pod listem do Premiera Morawieckiego. W ich przekonaniu Polska została ostatnim krajem, w którym kwestia reprywatyzacji została nieuregulowana. Ma to świadczyć o łamaniu zobowiązań podjętych przez nasz kraj w deklaracji z Terezina z 2009 roku.
Tymczasem zbliża się 75. rocznica wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. W kraju zostanie zorganizowanie wiele uroczystości upamiętniających to wydarzenie. USAW obozie koncentracyjnym Auschwitz zostanie zorganizowany Marsz Żywych, w którym udział wezmą prezydenci Polski i Izraela. Trudna historia kładzie się cieniem na współczesne stosunki polityczne.
Amerykanie od zawsze silnie popierali nie tylko Izrael, ale i prawa Żydów do odzyskiwania swego majątku, posiadania swego państwa. Polonia amerykańska doskonale zdaje sobie z tego sprawę i wciąż powtarza, że nie jest wrogiem ani Izraela, ani Żydów. Chcemy tylko prawdy historycznej, bowiem coraz częściej w amerykańskich mediach pojawiają się określenia fałszujące historię, takie jak „polskie obozy zagłady”.
Tymczasem amerykańska dyplomacja naciska na polski rząd, by ten jeszcze raz przemyślał i najlepiej wycofał się z tej kontrowersyjnej nowelizacji. W odpowiedzi słychać głosy, że być może amerykańskie władze powinny przemyśleć zwrot polskiemu rządowi pozostawionych majątków Polaków, którzy bezdzietnie zmarli w Stanach Zjednoczonych. Na mocy wewnętrznych przepisów USA, takie majątki przechodzą do skarbu państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>