Co może zaskakiwać w USA

naukaUSA wydawały się zawsze Polakom być Eldorado. Ten rozpowszechniony american dream miał się spełniać dla tych, którzy w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia wyjechali do Ameryki za pracą. Jedni pracowali legalnie, ale najwięcej Polaków pracowało „na czarno”. Przywożenie pieniędzy pokazywało dzieciom, że w Stanach Zjednoczonych za pracę płacą godnie. Można zarobić. Dlatego dziś, w czasach wielkich możliwości przemieszczania się, młodzi Polacy wyjeżdżają do Stanów by się kształcić i tam zostać lub wrócić do Polski z nowymi możliwościami. Ale pobyt w Stanach wcale nie będzie taki, jaki im się wydawało by, że mógł być. Oto kilka zaskakujących rzeczy, które mogą zdziwić przybywających tam Polaków.
Zadziwiające dla obcokrajowca, zwłaszcza pochodzącego z Azji, może być to, że Amerykanie nie rozmawiają o swoich porażkach i sukcesach. Kiedy się go pytasz, co u niego słychać, to odpowiada, że wszystko jest ok. Nie żali się, nie narzeka, nie chwali. W Europie Wschodniej, zwłaszcza w Polsce, lubi się ponarzekać. A to że zimno, a to że za gorąco, że pada, że nie pada i tak dalej. W Stanach Zjednoczonych mieszkańcy przyjmują po prostu to, co jest i starają się to wykorzystać najlepiej jak mogą.
Szokującym faktem może być tez to, że amerykańska flaga jest niemalże wszędzie. niespodziankaNawet na kostiumach kąpielowych. W Polsce dopiero od niedawna uczą się Polacy wykorzystywać swoje symbole narodowej. Może to być dla wielu obcokrajowców szok, bowiem w wielu krajach funkcjonują restrykcyjne prawa dotyczące wykorzystania symboli narodowych. Można śmiało stwierdzić, że Amerykanie mają wręcz obsesję na punkcie swojej flagi narodowej.
Coś, co coraz bardziej wdziera się do Polski, jest niemalże znakiem rozpoznawalnym w Stanach. Kawa. Jest obecna niemalże wszędzie. Amerykanie piją ją idąc do pracy, wracając z pracy, spotykając się ze znajomymi. Tony czarnego płynu codziennie są wlewane do milionów gardeł w Stanach Zjednoczonych. Jest to fenomen, który pojawia się w Europie, choć tutaj wciąż bardzo popularna jest herbata – czarna, zielona, biała.
Ważną cechą Amerykanów jest komercjalizacja wszystkiego, a już zwłaszcza świąt. Halloween, Święto Dziękczynienia, Boże Narodzenie, Black Friday i wiele innych świąt jest sposobem na wyciągniecie od Amerykanów pieniędzy z ich portfeli. Szał zakupowy, a zwłaszcza dantejskie sceny ze sklepów w okresie wielkich wyprzedaży pokazywane są w telewizjach na całym świecie, często w sposób prześmiewczy. USAŚwięta Bożego Narodzenia stają się świętami Mikołaja i jelonka. Wraz z szaleństwem zakupowym bardzo powszechna jest praktyka reklamacji. Oddaje się niemal wszystko bez podawania konkretnych powodów. To także może być szokiem dla wielu obcokrajowców, gdyż w innych krajach prawo do reklamacji na swoje uwarunkowania.
Czymś, czego Europa powinna się uczyć od Amerykanów, jest poziom wysportowania obywateli USA. Wieczorami ulice i parki zapełniają się osobami uprawiającymi jogging i inne sporty. Rano także można wielu spotkać biegających lub ćwiczących na świeżym powietrzu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>