Do USA bez wiz?

emigrajca-flagaOd upadku socjalizmu w Polsce, od czasów pierwszych wolnych wyborów, Polska i jej mieszkańcy zwrócili się ku Stanom Zjednoczonym jako największemu i pierwszorzędnemu sojusznikowi i partnerowi. W zamian oczekiwano na zniesienie wiz dla obywateli Polski, którzy chcieliby zwiedzić lub osiedlić się w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem okazuje się, że pomimo wielu dowodów sympatii i oddania, wciąż Polska i Polacy nie zasługują na bezwizowe podróżowanie do Stanów. Należy zaznaczyć, iż dowody przyjaźni polskiej niejednokrotnie okupione były krwią między innymi młodych żołnierzy, którzy zginęli na przykład w Iraku czy Afganistanie, walcząc u boku amerykańskich żołnierzy.

Jaemigracja-spotkanieko dowód sympatii i próbę wkupienia się w łaski Wuja Sama można potraktować wygrany przez Amerykanów przetarg na dozbrojenie polskiej armii między innymi w samoloty F-16, w ramach którego Amerykanie mieli zainwestować w Polsce w przedsięwzięcia o wartości 9 miliardów dolarów. Do dziś warunek ten nie został osiągnięty, o czym Stany Zjednoczone raczej nie chcą pamiętać. Natomiast przypominają sobie o sprawie bezwizowego podróżowania Polaków przy okazji wyborów czy to prezydenckich czy też na gubernatorów. Co ciekawe następnie sprawa ta zostaje wyciszona.
Pytanie brzmi czy to rząd polski, nie ważne z jakiej opcji politycznej by się wywodził, czy też Polonia nie są w stanie wywrzeć odpowiednich nacisków na rząd i kongres, by w końcu znieść obowiązek wizowy dla Polski. A może w tym zakresie potrzebna jest współpraca obu tych środowisk i silne lobbowanie w tej kwestii.
Program bezwizowy został wprowadzony w 1986 roku dla państw – przyjaciół Stanów Zjednoczonych. Sformułowano wówczas kryteria, których spełnienie pozwoliłoby na zniesienie obowiązku wizowego. Są to PKB, wysoki indeks Human Development oraz niski stopień zagrożenia. emigracja-paradaNależy wskazać, iż Polska wszystkie te kryteria spełnia w sposób bardzo zadowalający. Do tego Stany Zjednoczone nie są już upragnionym kierunkiem migracji Polaków za pracą. Od momentu, kiedy europejskie rynki pracy otworzyły się na Polaków – zwłaszcza Wielka Brytania i Irlandia – Stany nie są już tak atrakcyjne. Do tego potężny kryzys, który przetoczył się przez USA, obniżył notowania tego kraju w ocenach polskich ekonomicznych emigrantów.
Amerykańska Polonia zdaje się być już zmęczona, zdegustowana i zażenowana brakiem radykalnych działań ze strony amerykańskiego rządu i kongresu, a także zbyt słabego lobbowania prezydenta na rzecz zniesienia wiz dla Polaków. Wydaje się, iż ekipa rządząca w USA bardziej stara się przypodobać Rosji niż Polsce, choć to właśnie Polska i Polacy stanowią póki co najwierniejsze zaplecze i sojusznika USA, co powinno zostać w odpowiedni sposób docenione. Zniesienie wiz dla Polaków to „sprawa honoru”, o czym wyraźnie mówi były prezydent Polski, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, Lech Wałęsa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>